Historia
Fundacja
Historia ASIA jest ściśle związana z postacią prof. Czogjala Namkhai Norbu, mistrza tybetańskich nauk duchowych Dzogczen, wielkiego znawcy rzeczywistości, historii i filozofii tybetańskiej i Dyrektora naszego stowarzyszenia.
ASIA powstała po serii wypraw prof. Namkhai Norbu z grupą studentów do Indii i Nepalu (w 1978 r.) i Tybetu (1981 i 1988 r.); na uczestnikach wielkie wrażenie wywarły trudne warunki, zarówno ekonomiczne, jak i społeczne, w jakich przyszło żyć Tybetańczykom po tym, jak ich język i kultura zostały niemal doszczętnie zniszczone przez chińską rewolucję.
Aby zachowac tybetańską kulturę i Tybetańczykom ocalałym w Chinach, jak również uchodźcom tybetańskim w Indiach i Nepalu zapewnić wsparcie napoziomie ekonomicznym, społecznym i kulturowym, w 1988 r. profesor wraz ze studentami założył ASIA (Associazione per la Solidariet_ Internazionale in Asia) - Stowarzyszenie Międzynarodowej Solidarności z Azją.
Lata dziewięćdziesiąte
Do 1992 roku główną pracą ASIA było ulepszanie warunków bytowych w tybetańskich obozach dla uchodźców w Indiach; wraz z upływem czasu uwaga organizacji przeuswała się coraz bardziej ku etnicznemu Tybetowi, ku ogromnym obszarom Chin zamieszkiwanym przez mniejszość tybetańską (obecnie chińskie prowincje Qinghai, Syczuan, TAR i Gansu).
W 1993 roku włoskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych przedstawiony został pierwszy projekt, którego celem była promocja edukacji, zdrowia, sytuacji ekonomicznej nomadów, jak również ochrona tżsamościkulturowej i artystycznej wioski Gamthog w Prefekturze Czamdo w Autonomicznym Regionie Tybetańskim.
W 1997 otwarta zostałapierwsza szkoła zbudowana przez ASIA: szkoła podstawowa i średnia we wiosce Dongcze w prowicji Quinghai (niegdyś region Amdo w Tybecie).
W 1997 roku włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało ASIA status organizacji pozarządowej działającej na polu współpracy międzynarodowej. Rozwój ASIA pozwolił nam przekształcić się z organizacji opartej wyłącznie na pracy wolontariuszy w instytucji zatrudniającej wykwalifikowany i doświadczony personel.
Lata 2000
W 2001 roku ASIA podpisała umowe partnerską z ECHO (Biurem Pomocy Humanitarnej Unii Europejskiej) w zakresie projektów wymagających szybiej interwencji, i rozpoczęto działania mające na celu pomoc ludzim dotknietych serią katastrof pogodowych, które nawiedziły Tybet. W kolejnych latach wykonano wiele pracy również we Włoszech i w Europie, informując społeczeństwo o warunkach społecznych i ekonomicznych Tyebtańczyków oraz o groxbie całkowitej utraty kultury tybetańskiej.
W 2000 ASIA specjalizowała się głównie w ściśle określonych obszarach: edukacja, ochrona dziedzictwa kulturowego i artystycznego, dostawa wody, ochrona zdrowia, kwestie związane z nomadami i ochrona środowiska. Ostatnimi laty postanowilismy poszerzyć obszar, na którym pracujemy; po klęsce wywołanej przez Tsunami w 2005 roku w ramach ASIA realizowane są również projekty związane z odbudową i rozwojem niezbędnej infrastruktury na Śri Lance.