Stowarzyszenie Międzynarodowej Solidarności z Azją


Obdudowa Świątyni Galingteng

20 września 2009


Świątynia Galingteng, założona w XI w. przez Lha Iung Dpal Gyi rDorje, znajduje się w okręgu Derge, we wschodniej części Seczuanu w Chinach. Założona w tradycji Ningmapa, przeszła później do tradycji Sakjapa, a teraz charakteryzuje się mieszanką obu tych tradycji. Dla zamieszkałej w okolicy ludności Kampow, liczącej około 1300 osób, jak również dla wiekszości Tybetanczyków jest to jedno z najważniejszych świętych miejsc w Tybecie oraz jednym z najważniejszych centrów kultury tybetańskiej i dlatego szczególnie drogie naszemu Mistrzowi Chogyal Namkhai Norbu i jego synowi Yeshi Silvano Namkhai. Od czasów założenia w świątyni żyło, nauczało i praktykowało wielu słynnych mistrzów, między innymi Mahasiddha A Gyi rDorje, A Gnyan, Kunda Grags, Kunga Palden i Khyentse Choekyi Wanchuk. Cały region Derge, a szczególnie Galingteng ucierpiały w czasach Rewolucji Kulturalnej, a także podczas zamieszek, które wybuchły w Tybecie w 2008 roku.

Na prośbę Chogyala Namkhai Norbu ASIA od 1993 roku działa w wiosce Galingteng pomagając miejscowej ludności. Do tej pory wybudowaliśmy tam szkołę podstawową, niewielką klinikę, dom dla Kunga Palden Rimpocze, i Traditional Study College (College Studiow Tradycyjnych) składający sie z:

- pomieszczeń mieszkalnych dla 37 mnichów i 2 Mistrzów,
- wspólnej kuchni,
- świątyni, która służy tez jako sala nauk,
- systemu doprowadzającego wodę do świątyni z pobliskich gór.

Niestety, w niecałe dwa miesiące od ukończenia budowy College'u, 9 lutego 2009, wybuchł pożar, w wyniku którego większa część College'u spłonęła lub uległa zniszczeniu podczas akcji ratunkowej. Najprawdopodobniej przyczyna pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej lub pozostawiona świeczka. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Natomiast całkowitej odbudowy wymagają:

- dwukondygnacyjny budynek z 20 pomieszczeniami mieszkalnymi i umeblowaniem (łóżka, krzesła, stoły) dla 40 mnichów,
- drugie skrzydło z pokojem dla Mistrza i sala nauk, również z wyposażeniem,
- system kanalizacyjny.

Całość odbudowy oszacowano na 117 000 Euro. Można wesprzeć ten projekt wpłacając następujące darowizny:

- 30 Euro na wyposażenie pomieszczeń;
- 100 Euro na odbudowe kanalizacji;
- 500 Euro na odbudowe części mieszkalnej;
- można tez dokonywać dowolnej wielkości wpłat.

Rekonstrukcja College'u Galingteng jest szczególnie ważna, bo jest on ośrodkiem praktyk i nauk Dzogczen.

Aby wesprzeć ten projekt wypełnij formularz.