Stowarzyszenie Międzynarodowej Solidarności z Azją


Pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi

17 kwietnia 2010

Drodzy przyjaciele i darczyńcy!

Kolejna straszna tragedia spadła na Tybetańczyków.

14-go kwietnia o 7:49 czasu lokalnego w Yushu – Autonomicznej Prefekturze Tybetańskiej miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 7.1 w skali Richtera.

Najbardziej dotknięte zostały najbiedniejsze rejony Yushu – na północ od Qinghai, zamieszkałe w 90% przez ludność tybetańska, gdzie, podaje się, zginęło 791 osób a ponad 11 500 jest rannych.

Sytuacja na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi jest dramatyczna. Od naszych lokalnych informatorów dowiedzieliśmy się, że Prefektura Yushu jest całkowicie odcięta od świata. Wiele wiosek zostało zupełnie zniszczonych i najprawdopodobniej liczba ofiar jest znacznie większa od tej podawanej oficjalnie. Wielu ludzi jest uwiezionych pod gruzem, wśród nich uczniowie i małe dzieci. Poszukiwania ofiar i ratunek są niezmiernie utrudnione przez bardzo ciężkie warunki klimatyczne I bardzo trudny i niebezpieczny dostęp – region ten jest usytuowany na wysokości 4000 mnpm. Liczba ofiar dotkniętych katastrofa sięga aż 10 000 ludzi! Potrzebują oni natychmiastowej pomocy w postaci jedzenia, leków, wody a przede wszystkim namiotów i ciepłych ubrań. Temperatura nierzadko spada tam poniżej 10 stopni Celsjusza.

Pracownicy ASIA współpracują z lokalnymi władzami Qinghai od 1993 r. ASIA, jedyna organizacja NGO w tym regionie, niesie pomoc miejscowej ludności w nagłych przypadkach, takich jak poprzednie trzęsienie ziemi, które nawiedziło prowincje Seczuan w 2008 roku. W takich przypadkach oferujemy nasze doświadczenie i wiedzę aby pomoc ludziom dotkniętym katastrofa.

Jest bardzo dużo do zrobienia i musimy działać natychmiast!

Pomóżcie Tybetańczykom!

Prosimy o wsparcie dla ludności Qinghai, dotkniętej tym strasznym trzęsieniem ziemi.